Kiścień

Zakup i sadzenie kiścienia: co powinieneś wiedzieć?

Sadzenie kiścienia rozpoczyna się od wyboru odpowiedniego krzewu. Wybieraj rośliny zdrowe, bez widocznych oznak chorób lub szkodników. Pamiętaj jednak, że prawdziwe piękno tej rośliny ujawnia się po czytaj więcej »

poziomki

Uprawa poziomki w ogrodzie i na balkonie

Poziomka pospolita jest powszechnie spotykana w lasach oraz na słonecznych polanach. Jest to gatunek rodzinny. Poziomka może być uprawiana w różnych odmianach, tym samym osiąga mniejsze lub większe o czytaj więcej »

judaszowca kanadyjskiego

Judaszowiec kanadyjski

Jednym z najbardziej oryginalnych krzewów, jakie można zasadzić w przydomowym ogrodzie, jest judaszowiec kanadyjski. To niewielka, a zarazem pięknie prezentująca się roślina o parasolowatej koronie. czytaj więcej »

 

Uprawa poziomki w ogrodzie i na balkonie

poziomki

Poziomka pospolita jest powszechnie spotykana w lasach oraz na słonecznych polanach. Jest to gatunek rodzinny. Poziomka może być uprawiana w różnych odmianach, tym samym osiąga mniejsze lub większe owoce. Jest to roślina nisko rosnąca, a jednocześnie stosunkowo dekoracyjna.

Najlepsze stanowisko do uprawy Https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki poziomki

Stare odmiany poziomek są dużo bardziej odporne na niekorzystne warunki, aniżeli odmiany hodowlane. W warunkach naturalnych rodzime poziomki rosną nie tylko w miejscach nasłonecznionych, lecz także w lekkim zacienieniu wśród wysokich drzewostanów. Dlatego zarówno w ogrodzie jak i na balkonie należy zapewnić poziomkom stanowisko słoneczne lub półzacienione, żyzną i próchnicą glebę o odczynie lekko kwaśnym do neutralnego. Natomiast jeżeli na balkonie jest wolne miejsce, osłonięte od słońca, jednak jasne i przewiewne doskonale sprawdzi się poziomka w doniczce. Im bardziej podłoże będzie przypominać strukturą świeżą leśną ziemię tym bardziej obficie zakwitną poziomki oraz uzyska się obfitsze owocowanie.

Sadzenie poziomek

Rabata ogrodowa dla sadzonki poziomek powinna być równa i osłonięta od wiatru. Można również sadzić poziomki na skraju kępy drzew. Krzak poziomki ma płytko zagłębione korzenie, tym samym nie będzie stanowił konkurencji dla drzew owocowych lub jagodowych krzewów. Nie zaleca się natomiast sadzenia poziomki na miejscach wywyższonych, gdyż w okresie zimy wiatr z łatwością zwiewa z takich obszarów śnieg. Natomiast poziomki pozbawione śniegowej okrywy w okresie mrozów mogą wymarzać. Z kolei latem tego typu stanowisko prowadziłoby do niedoboru wilgoci. Przed sadzeniem wiosennym grządka musi być odpowiednio przekopana, najlepiej jesienią. Z kolei wiosną starannie usuwa się chwasty, dodając porcję nawozu organicznego, wymieszanego z glebą. Zdecydowanie najlepiej przyjmują się sadzonki poziomki posadzone pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Ważne jest także, aby sadzenie prowadzić w chłodniejsze dni, przy pochmurnej pogodzie.

Właściwa pielęgnacja poziomek

Sadzonki poziomki należy podlewać po posadzeniu, aby szybko się przyjęły. Natomiast wiosną usuwa się z suche liście oraz stare pędy. Co więcej poziomki nie wymagają okrywania włókniną, jak na przykład truskawki. Warto natomiast obsypywać żyzną ziemią starsze poziomki, przykrywając ich odsłonięte szyjki korzeniowe.

dobre poziomki

Istotnym zabiegiem pozwalającym uzyskać bogatszy zbiór jest regularne podlewanie. Dlatego podlewa się nie tylko młode sadzonki, lecz także dorosłe rośliny. Przeschnięe korzenie mogą prowadzić do więdnięcia liści oraz obumierania roślin. Do podlewania najlepiej wybierać wodę deszczową lub wodę ze studni. Z kolei wodę z wodociągów należy odstawić na 2 lub 3 dni w konewce, zanim podleje się rośliny.

Na stronie Podkarpackie Sady zakupić można sadzonki poziomek o różnych odmianach. Sadzonki sprzedawane są w pojemnikach P6 oraz mają jeden rok. Są zatem młode, co gwarantuje ich doskonałą kondycję oraz szybkie przyjmowanie się na nowym stanowisku. Sadzonki posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Artykuły powiązane